>

הרישום לכנס השנתי הדיגיטלי של מרכז שפר מתחיל ביום חמישי ה- 13.5 ב' בסיוון
מעוניינים שנשלח לכם מייל עם הרישום? השאירו לנו פרטים.

פיספסתם  את הכנס השנתי של שנה שעברה? ניתן לרכוש את המושבים
לפרטים נוספים לחצו כאן!

קורס דיגיטלי - המפתח לשינוי במערכות יחסים
לפרטים נוספים לחצו כאן

ללוח החוגים הנפתחים בקרוב ברחבי הארץ
כנסו ללוח החוגים

"מי תהיה אמא שלי?"

"מי תהיה אמא שלי אם ייקרה לך משהו?!?"

"אמא, אם ייקרה לך משהו – מי תהיה האמא שלנו?"  שאל בני בן ה 4 כשכינסתי את משפחתי וסיפרתי לילדים על הסרטן שתקף את גופי.

מרגע שאבחנו את הסרטן החרדה הכי גדולה שלי הייתה איך אני אומרת את זה לילדים. הפחד מהתגובה של ילדיי בני אחת- עשרה, עשר, שבע וארבע –  שיתק אותי.

העברתי במחשבותיי את התסריט של השיחה הזו מכל כיוון אפשרי, והמחשבה הכואבת שננעצה בי בכל פעם הייתה – אני עומדת לגרש אותם בעל כורחם מגן העדן בו חיינו עד היום. התחושות והפחדים נעו כמו רכבת הרים הנוסעת בלופ אינסופי – מה ייקרה אם אמות? מי יגדל אותם? איך ייראה היום הראשון בכיתה א' בלעדיי? מי יכין להם סנדוויצ'ים? מי ילווה ואתם לחוג? מי יצחק איתם בטיולים? מי ישיר איתם? מי ילווה אותם בבת מצווה? בבר מצווה? בחתונה?

מי יגדל אותם במקומי?

עד שנחתה עלינו הידיעה הזו, עשיתי הכל כדי לבנות לילדיי עולם מתוק וורוד ולרפד את חייהם שלא יידעו צער. מאותו הרגע הבנתי שמה שלא אעשה – לא אוכל לגונן עליהם מהעולם.  כל נסיון לפרוש מעליהם ענן או שמיכה מגוננת הוא בלתי אפשרי.  השמיכה קצרה והשדים פורצים מכל עבר ומה שהיה, כבר לא יהיה יותר. לא הבנתי מה עושים וכיצד מכינים אותם למה שצפווי.

כל זה קרה לפני למעלה מעשר שנים. האבחנה של הסרטן הייתה המכה הראשונה. אני זוכרת את המחשבה הראשונה שעלתה בי כשהצלחתי לחשוב בכלל – הרסתי לילדיי את הילדות, הרסתי להם את החיים.  

היומיים האלו עד שפתחנו את העניין בפני הילדים היו היומיים הכי קשים וארוכים בחיי. לא הצלחתי להפריד בין הדמיון למציאות. לא הצלחתי לחשוב שאולי יש אופציה שלא אמות. לא הצלחתי להוציא את עצמי מהיגון העמוק שאפף אותי, בעיקר בגלל התחושה שהכל נגמר ואני לא יודעת איך מסבירים את זה לילדים.

באותו הזמן לא הכרתי את גישת "שפר", לא ידעתי דבר על הנחיית הורים אבל הייתה לי חברה טובה שהייתה מנחת הורים, ולראשונה בחיי פניתי לייעוץ.

השיחה איתה שינתה לי משהו עמוק ומהותי בתפיסת העולם שלי כאמא וכאדם. מאותה השיחה חל אצלי מפנה בכל תפיסת התפקיד שלי בחינוך הילדים והתובנות מהפגישה הזו השפיעו עלי בכלל.  

היא עזרה לי להבין שהכל תלוי בנקודת המבט שלי. הבנתי שנפלתי למרה שחורה בגלל שלא האמנתי בכוחות של הילדים להתמודד עם מהחיים מזמנים להם – זה מה שהפיל אותי.

יצאתי מהפגישה מצוידת בהבנה שעלי לספר לילדים את האמת. כשמדברים על האמת כמות שהיא, ההתייחסות אליה והיכולת לדבר עליה מייצרת מציאות שאפשר להתמודד איתה. כל ניסיון להסתיר מהילדים את האמת טומן בחובו את השדר שהאמת היא מציאות שגדולה מכוחותיהם. ההבנה הנוספת שהייתה לי שזה לא נכון לרחם עליהם. הרחמים עצמם מחלישים ומקטינים את יכולת ההתמודדות. הבנתי שבעצם העובדה שמרחמים על הילד מקטינים את כוח ההתמודדות שלו. ההתייחסות אל הילדים ככאלה שיש בהם את הכוח להתמודד ולא כמסכנים תחזק אותם והם יצמיחו את הכוח הנדרש להתמודדות שעומדת על הפרק.

ישבנו בסלון וסיפרנו לילדים תארנו להם את המצב ואת מה שידענו באותו הזמן. הרגשתי שהגישה שמתייחסת אל הילד כאדם שיש בו כוח להתגבר, מקלה עליי ומורידה מעמסה כבדה ומיותרת מליבי מחד ונכונה לילד מאידך.

באותה השיחה, שמעתי את בתי הבכורה לוחשת לאחד הבנים  באוזן: "אל תביא חברים הביתה כדי שלא תתפדח מהקרחת של אמא."  אפילו הצלחתי לחייך והבנתי שהם עסוקים בהשלכות המעשיות של המצב, נערכים לקראתו ומה שלא יהיה – הם בטוח יתמודדו.

ב"ה התגברתי על הסרטן, זה היה תהליך קשה. כל המשפחה הייתה שותפה לו, כולל הילדים כמובן. כולנו צמחנו מהשנה ההיא. ומאז מלווה אותי השיעור המדהים הזה  – על הכוחות הטמונים בילד שיוצאים אל הפועל כשאנחנו יודעים שהם קיימים ומתייחסים אליו ככזה שיש לו יכולת להתמודד.

הדרך הנכונה לגדל ילד היא מתוך אמון בכוחותיו את זה, אני לוקחת איתי לכל שלב בחיים. היום אני יכולה להעיד שאני מסתכלת סביבי, אני די מרחמת על ילדים שההורים מנסים לגונן עליהם מכל תקלה, לרפד להם כל צעד ושעל ולמנוע מהם להתמודד עם כל מה שנקרה בדרכם. החיים מזמנים לנו קשיים וילד גדל באופן הרבה יותר בריא אם הוא לומד להתמודד איתם.

הפוסט הבא
ועדת החינוך של הכנסת – דיון בנושא סמכות הורים ומורים ביוזמת מרכז ״שפר״
הפוסט הקודם
The keys to understanding are in my hands

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.

תפריט
Call Now Button