מודעות עצמית בגישת שפר

מהי מודעות עצמית?

מודעות עצמית משמעותה הבנה של האדם את עצמו. מדוע הוא מרגיש כפי שהוא מרגיש, מה מניע את המחשבות הרגשות והפעולות שלו וכיצד תובנות אלה מאפשרות לו לבחור אחרת, לפתור בעיות וקונפליקטים בחייו. מהלך החיים הטבעי שלנו אינו מקרי. בלי שאנו מודעים לכך, כל פעולה ופעולה שאנו עושים, חושבים ומרגישים היא בחירה שלנו.

הבעיה היא שהבחירה מתרחשת באופן לא מודע ולכן פעמים רבות אנו מוצאים את עצמינו רוצים במודע משהו אחד אך בפועל פועלים בצורה אחרת. מציאות זו גורמת לנו להרגיש חסרי כוח רצון, חלשי אופי, חסרי עמוד שדרה. תהליך המודעות העצמית מאפשר לנו לחשוף את הלא מודע ולהבין את הבחירות הלא מודעות שלנו.

הבנה זו מאפשרת לנו תנועה, בחירה מחודשת, התרחבות והבנה של עצמינו ברמה עמוקה ביותר. באופן פרקטי נוכל לפתור לעצמינו בעיות, להתבונן אחרת על המציאות ולהשיג רווחה נפשית.

מודעות עצמית גבוהה תאפשר לאדם להיות אפקטיבי יותר בהתנהלות החיים היום יומית. אדם בעל מודעות עצמית גבוהה יוכל להתמודד עם אתגרים בחייו בצורה יעילה וטובה יותר עבורו ועבור סביבתו. הוא יוכל להבין את רגשותיו ולדעת כיצד הוא יכול לשנות או לתעל אותם באופן בו הם משרתים אותו.

אדם בעל מודעות עצמית גבוהה לא יהיה עסוק בתחושת קורבנות ולא ירגיש שהעולם נגדו. הוא יכול תמיד לשנות את נקודת המבט שלו ולזכור שהתפיסה שלו היא סוביאקטיבית.

לא קיים מצב בו האדם חסר מודעות. אנו תמיד מודעים לעצמינו השאלה באיזה אופן. אדם לא מודע הוא אדם לא קיים. המודעות היא המייחד את האדם מהבריות האחרות בעולם. לעיתים אנו שופטים אנשים סביבנו שהם חסרי מודעות עצמית כאשר אנו רואים אותם מחליטים החלטות שגויות לפי ראות מבטינו.

לעיתים אנו רואים אותם פועלים באופן שמזיק לעצמם ואז מכנים אותם חסרי מודעות עצמית. המציאות היא שלעולם אדם אינו פועל כדי להזיק לעצמו. במידה ואנו רואים אדם המזיק לעצמו אנו יכולים להניח כי באמצעות הבחירות וההתנהגות שלו הוא משיג משהו ששווה לו אל אף המחירים הקשים שהוא משלם. חוסר היכולת של האדם להבין את הבחירות שלו נובע מכך שהן מונעות מהלא מודע. הרחבת המודעות העצמית מתאפשרת כשאנו פוגשים את הלא מודע שלנו ומבינים שיש לו חלק מהותי ביום יום שלנו.

האדם עצמו חש לעיתים שאינו מבין את עצמו ומדוע החיים שלו מתנהלים כפי שהם. הוא חש שחייו מתרחשים ללא שום שליטה מצידו. ברור כי בנוגע לדברים רבים אנו חסרי שליטה אך בנוגע לעצמינו תמיד יש לנו בחירה. הבחירה היא כיצד להגיב, להרגיש לחשוב ולפעול בנוגע לכל דבר שמתרחש בחיינו. ההכרות עם הלא מודע שלנו תאפשר הבנה עמוקה יותר ואפשרות לשינוי ולשיפור איכות חיינו.

מהי סדנת מודעות עצמית בגישת שפר?

בסדנת מודעות עצמית בגישת שפר לומד האדם להבין מה מתרחש באחורי הקלעים בראש שלו.

מה הלא מודע שלו חושב ורוצה וכיצד ניתן להרחיב את תפיסותיו ולצאת מתוך המחשבות המוטעות. האדם לומד לראות דרך איזה משקפיים הוא מתבונן על העולם. משקפיים ייחודיות לו שנותנות לו את כוחותיו אך גם תוקעות אותו לפעמים.

הקשיים של האדם יכולים לבוא לידי ביטוי בכל תחומי החיים. במערכות יחסים, בתחושות שלו לגבי עצמו ולגבי יכולותיו, במחשבות מטרידות, דיכאון, תחושת תקיעות ועוד ועוד.

בסדנת מודעות עצמית נפתחת לאדם מפת סימון שבילי חייו.הוא מבין את הבחירות שעשה ואת התנהלותו בהווה. הבנה זו מאפשרת לו בחירות מחודשות.

לעיתים קרובות האדם נוטה לחשוב בטעות כי הקושי שלו נובע מהמציאות החיצונית לו.מהמציאות, מהאנשים סביבו, מהעבר שלו.בסדנת המודעות העצמית האדם נחשף לאפשרויות שתלויות רק בו.הוא לומד להבין את התקיעות במחשבה כי משהו חיצוני לו יוצר את בעיותיו.

האדם לומד לראות מה הקושי שלו ומהן האפשרויות הקיימות עבורו כדי להתמודד ולפתור קושי  גם אם דבר לא משתנה במציאות הסובבת אותו. המפתח לשינוי טמון בידיים שלו.בוגרי סדנת מודעות עצמית מתארים תחושה של הארה פנימית.

הבנה אמיתית של עצמם ושל החיים והבחירות שלהם ויכולת חדשה לבחור אחרת,להתמודד אחרת ולהתבונן על העולם באופן שונה לחלוטין.הם מתארים רווחה נפשית, תחושת שחרור, מיקוד חדש בחיים ובעיות ממשיות בחייהם שנפתרובזכות סדנת המודעות העצמית.

מה מטרת הסדנה וכיצד היא בנויה?

מטרת סדנת מודעות עצמית לאפשר לאדם המשתתף בה לעבור תהליך ולהבין את המניע העיקרי המשפיע עליו באופן סובייקטיבי. מטרת הסדנה להרחיב את המודעות העצמית של האדם. לאפשר לו מודעות עצמית גבוהה יותר, הבנה עמוקה יותר של עצמו.

במהלך הסדנה מבררים ומבינים טוב יותר את המצבים השליליים אליהם אנחנו נקלעים בחיינו.בסדנת המודעות העצמית משתתפים בד"כ 12-17 משתתפים.הקבוצה נפגשת פעם בשבוע במשך כ 20 מפגשים (מס' המפגשים מותנה בגודל הקבוצה).

במפגשים הראשונים המשתתפים מגלים את הבסיס לראיה הסוביקטיבית של כל אחד, מה שמכונה בגישת שפר הטעות הבסיסית של האדם בהתנית תחושת הערך שלו.לאחר מכן, עוסקים המשתתפים בפתרון הבעיות שחברי הקבוצה בוחרים להעלות ולשתף על מנת לפתור אותן ולחולל שינוי בחייהם.

סדנת המודעות העצמית בגישת שפר נותן מענה למגוון רחב של בעיות בכל תחומי החיים,זוגיות, בני משפחה, פרטנרים בעבודה, תחושת תקיעות בחיים, חרדות דיכאונות ועוד.

מתי כדאי להצטרף לסדנת מודעות עצמית?

אם אתם מרגישים תקועים, מרגישים שאתם מקבלים החלטות ולא מצליחים לעמוד בהם, רוצים שמשהו בחיים שלכם ישתנה וזה לא קורה, אתם לא מרוצים מאיך שהחיים שלכם נראים סדנת המודעות העצמית יכולה לסייע לכם להוביל לשינוי. גם במקרים של פחדים וחרדות, דיכאון, אי זביעות רצון מהעבודה, קשיים במערכות יחסים, לכל הבעיות האלה ניתן מענה בסדנת המודעות העצמית

מי מעביר את סדנת המודעות העצמית?

באינדקס המנחים והיועצים שלנו תוכלו למצוא את היועצים שעוסקים בתחום המודעות העצמית. ישנם יועצים במקומות שונים בארץ וקיימות גם סדנאות און ליין.

האדם המנחה את סדנה נקרא יועץ ולא מטפל כיון שאנו רואים חשיבות רבה בהבנת האחריות המוטלת על האדם להוביל את עצמו לשינוי. היועץ יכול לכוון ולהראות את הדרך.

תפריט
Call Now Button