יעל אליצור ראש מרכז שפר

יעל אליצור ילידת פתח תקוה, שנת תש"ו, 1945. בעלת תואר ראשון בייעוץ חינוכי ותואר שני בחינוך. הייתה חברה בתנועת הנוער בני עקיבא ובגרעין הנח"ל "עלומים". שרתה בקיבוץ סעד ובהיאחזות במעלה הגלבוע.

בתום השירות עברה לירושלים, נישאה לאורי, וילדה שלושה ילדים. תחושת השליחות והרצון לתרום לעם ולמדינה, הביאה את המשפחה הצעירה לאזור בנימין שם הקימו את היישוב עפרה, בו נולדו להם שלושה ילדים נוספים.

כאם, הגיעה יעל לחוג הורים בשל תחושה מעיקה ש"לא כך זה צריך להיות". היא חיה בחברה צעירה של משפחות עם ילדים רבים, והתרשמה שבכל מקום יחסי הורים-ילדים רוויים אי נחת וחוסר ביטחון. האמירה "הם מקסימים כשהם ישנים", קוממה אותה. והרי לא ילדנו ילדים כדי שיישנו. גישת אדלר, כפי שנלמדה בחוג הורים של בלהה שפר, נתנה לה מענה של ממש לתחושת המועקה, ודרך חדשה, שונה לגמרי מן המקובל, להתבוננות על הילד והוריו בפרט ועל האדם ועולמו בכלל.

כתוצאה מהמפגש עם שיטת אדלר, החליטה יעל להירשם למכון אדלר כדי ללמוד הנחיה. אלא שאז פגשה את בלהה שפר ותוכניותיה השתנו. בלהה שפר למדה אצל פרופ' רודולף דרייקורס, שהיה תלמידו וממשיך דרכו של אדלר. הנחתה חוגי הורים והכשירה מנחות הורים שלא במסגרת מכון אדלר ופיתחה גישה עצמאית משלה, הקושרת את גישת אדלר עם עקרונות היסוד של מחשבת היהדות. בלהה שפר, ואחריה יעל, מצאו זיקה עמוקה מאוד בין רעיונות היסוד של אדלר ובין מחשבת ישראל. שתיהן, כל אחת על פי דרכה, פיתחו מאוד את קו המחשבה הזה. יעל עברה את ההכשרה אצל בלהה, והחלה במלאכת הנחיית ההורים בכל רחבי הארץ, כשהיא נוסעת באוטובוסים לרמת הגולן, עמק בית שאן, נצרים, ירושלים, באר שבע ועוד ועוד, מנחה חוגי הורים לאוכלוסיות של חילונים, דתיים, חרדים, גרי שכונות יוקרה ותושבי שכונות מצוקה.

במהלך עבודתה ועל סמך הניסיון המצטבר פיתחה יעל גישה ייחודית, התאימה את העקרונות האדלריאניים לתהליכים חברתיים-תרבותיים בני זמננו, הטביעה מושגים חדשים, שדרגה וערכה מחדש את התורה שלמדה ממורתה. הגישה הייחודית שפיתחה יעל נקראת כיום "גישת שפר". מרכז שפר הנו המקום היחיד בעולם אשר מכשיר מנחים ויועצים בגישת שפר.

בשנת תשס"ב, 2002, החלה יעל להכשיר מנחות הורים. בשנת 2010, תלמידותיה של יעל הקימו אל מרכז שפר וטבעו את המושג "גישת שפר".

יעל סבורה ששורש הבעיה והמקור לקשיים ביחסים שבין הורים וילדיהם, הוא העמדת הילד במרכז והחלשות הביטחון בסמכות ההורית. באופן טבעי, כמו כל גור או אפרוח, גם הילד האנושי מעוניין לשתף פעולה עם הוריו, ללמוד מהם ולחקות אותם, ולהשתלב בחברה האנושית. אלא שהחברה המערבית העכשווית משבשת את הסדר הטבעי כשהיא משדרת לילד שנולד את המסר,  "שלום אדוני המלך, אנחנו לרשותך", במקום לאותת לו "ברוך הבא, בוא תצטרף אלינו".

ובהמשך חייו של האדם, שורש הבעיות שלנו כבני אנוש טמון בהתניית תחושת השווי שלנו בתנאי לא מודע, כאשר באמת הערך שלנו כבני אדם לא מותנה בשום דבר. כבני אדם אנו שווים ובעלי ערך. הבאת האדם להבנת ההתניה שיש לו בלא מודע בנוגע לתחושת הערך שלו מאפשרת לו לבחור בחירות חדשות בנוגע לתפיסת העצמי שלו, למערכות היחסים ולאופן בו הוא מתמודד עם אתגרי חייו.

הסיסמה של יעל הינה "אין הדבר תלוי אלא בי". כלומר המפתח לשינוי מצוי אצל האדם. בעזרת יעוץ או סדנה בגישת שפר האדם יכול לזהות את החסמים ולבחור בשינוי.

תפריט
Call Now Button