כישורי מודעות עצמית

על פי גישת שפר לכל אדם יש יכולת להבין את המטרות הלא מודעות על פיהן הוא חי.

הנחת היסוד היא שלכל אדם ישנה טעות בסיסית לא מודעת המביאה אותה לסגנון החיים שלו, לבחירות שהוא עושה לאורך חייו, להימנעות מהתמודדויות מסוימות וכדומה.

כל אדם יכול לפתח את כישורי המודעות העצמית שלו על ידי זיהוי הטעות הבסיסית.

מהי טעות בסיסית?

טעות בסיסית זו מחשבה לא מודעת עמוקה וראשונית המכתיבה לאדם את רצונותיו החלטותיו והתנהלותו בחיים. אנו טועים לחשוב שבבסיס החיים שלנו אנו מחליטים ובוחרים באופן רציונאלי בלבד. אך באופן מדויק הבחירות שלנו נובעות מהלא מודע. טעות בסיסית זו הינה מחשבה מוטעית של האדם לגבי השווי שלו. האדם מתנה את תחושת הקיום שלו, הערך שלו במימוש תנאי מסוים.

בלא מודע האדם חושב:" אני שווה רק אם…" . כמספר האנשים בעולם, כך מספר הטעויות הבסיסיות הקיימות כיון שלכל אדם טעות ייחודית משלו. אמנם יכולים להיות קווי דמיון בין אנשים שונים אך הפרשנות של האדם ביחס לעצמו היא אינדיבידואלית.

כיצד נוצרת הטעות הבסיסית?

כאשר אדם מגיע לעולם הוא תינוק חסר ישע ותחושתו הבסיסית אל מול העולם הכל יכול היא תחושת נחיתות. האדם במהותו רוצה להרגיש בעל ערך ומתחיל לחיות את חייו עם רצון להגיע מתחושת הנחיתות לתחושת הערך. התינוק מתחיל לחיות את חייו, לחוות חוויות, לזכור אירועים, לפרש כל דבר שקורה סביבו תוך שהוא חש בנוגע לכל דבר האם הוא מקדם אותו לתחושת ערך או שמא לא. לאט לאט ההתנסויות של הילד מביאות אותו לצמצם את האפשרויות ולבחור בדבר האחד שהוא נותן לו את תחושת הערך. עד גיל 6 הילד כבר בחר בלא מודע את המחשבה המוטעית שתלווה אותו כל חייו.

כיצד מפתחים את כישורי המודעות העצמית?

בעזרת יעוץ אישי בגישת שפר או בקורס מודעות עצמית בגישת שפר מסייע היועץ לכל אדם לזהות את הטעות הבסיסית שלו. לאחר גילוי הטעות הבסיסית יכול האדם לבחור לשנות את התפיסה העצמית שלו. ההבנה העמוקה היא כי ערכו של כל אדם לא תלויה בדבר ולכן התחושה הסוביאקטיבית המוטעית בנוגע לתחושת הערך המותנה יכולה להשתנות.

כאשר אדם מזהה את הטעות הבסיסית שלו, את התנאי המדומה לתחושת הערך, הוא יכול להרחיב את ההתבוננות על עצמו ולהבין שהוא שווה בכל מקרה גם ללא מימוש התנאי. מחשבה חדשה זו מאפשרת לו להתנתק מהתלות במחשבה המדומה בנוגע לתחושת השווי שלו. זיהוי התלות של האדם במחשבה המוטעית שלו מאפשרת לאדם בחירה מחודשת. אותה מחשבה מוטעית לא מודעת נמצאת עכשיו ברמת המודע של האדם וכעת הוא יכול לבחור מחדש, להרחיב את האפשרויות שלו, להבין ממה הוא נמנע עד כה.

כיצד פיתוח כישורי מודעות עצמית יכולים לסייע? 

כישורי המודעות העצמית מאפשרים לאדם להתבונן על כל חייו ממעוף הציפור. כעת יכול האדם להבין מדוע בחר את מה שבחר בעבר ובהווה. הוא יכול לזהות כיצד קשרים עם אנשים מסוימים קלים עבורו או מהווים עבורו קושי. חייו של האדם נפרשים לפניו כמו מפת סימון שבילים וכעת הוא יכול לבחור בחירות חדשות ממקום מושכל יותר.

מתי כדאי לפתח את כישורי המודעות העצמית?

ניתן להצטרף לסדנת פיתוח כישורי מודעות עצמית בגישת שפר בכל שלב בחיים. לעיתים אנו מרגישים צורך להבין את עצמינו יותר טוב ולעיתים החיים מזמנים קשיים והתמודדויות המביאים אותנו לצורך לפתח כישורי מודעות עצמית על מנת להגדיל את החוסן שלנו, על מנת לפתוח בפני עצמינו אפשרויות חדשות לתגובה, להרגשה ולמחשבה שיביאו לשיפור איכות החיים שלנו.

האם פיתוח כישורי מודעות עצמית יכולים לסייע לפתור בעיות באופן פרקטי?

פיתוח כישורי מודעות עצמית יכולים לסייע לאדם לפתור בעיות באופן פרקטי. בכל נושא בו האדם חש מצוקה הוא יכול להעזר בפיתוח כישורי מודעות עצמית באופן אישי או קבוצתי.

קושי בדימוי עצמי, קושי בבטחון עצמי, תחושת תקיעות בחיים, בעיות במערכות יחסים, התמודדות עם טראומה, חרדות, דכאון ועוד ועוד, כל אלה יכולים לקבל מענה בעזרת פיתוח כישורי מודעות עצמית בגישת שפר.

מוזמנים לקרוא ולקבל מידע נוסף אודות:

  1. לימודי הדרכת הורים
  2. הדרכת הורים למטפלים
  3. הדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים
  4. הדרכת הורים למתבגרים
  5. קורס ייעוץ זוגי
  6. סדנאות זוגיות
תפריט
Call Now Button