>

הרישום לכנס השנתי הדיגיטלי של מרכז שפר מתחיל ביום חמישי ה- 13.5 ב' בסיוון
מעוניינים שנשלח לכם מייל עם הרישום? השאירו לנו פרטים.

פיספסתם  את הכנס השנתי של שנה שעברה? ניתן לרכוש את המושבים
לפרטים נוספים לחצו כאן!

קורס דיגיטלי - המפתח לשינוי במערכות יחסים
לפרטים נוספים לחצו כאן

ללוח החוגים הנפתחים בקרוב ברחבי הארץ
כנסו ללוח החוגים

הקשר האולטימטיבי

הקשר האולטימטיבי
מאת: חגית זלצר מנחה ויועצת בגישת שפר

השתתפתי פעם בדיון שהתנהל בקבוצה של שומרי מצוות. מישהו העלה שאלה תיאורטית.  "אם הילד שלכם מצהיר שהוא מפסיק לשמור מצוות, אבל מוכן להמשיך לקיים מצווה אחת לבחירתך. מה תבחרו?"

שאלה מאתגרת. איך אפשר להעדיף מצווה אחת על האחרות? מי יכול בכלל לדרג ולהגדיר שווי של מצווה? אכן, אי אפשר לדרג או להגדיר. אבל לדעתי יש רמזים שמספקים 'חומר למחשבה' ואף יכולים להוביל לתובנות מעניינות…

חג השבועות מתקרב, חג מתן תורה.  עשרת הדברות .  זה המקור.

ה'דיבר' החמישי: "כבד את אביך ואת אמך למען יאריכון ימיך"

כיבוד הורים ממוקם בין חמשת הדברות הראשונות שמתייחסות לקשר שלנו עם בורא עולם, לבין אלו שבין אדם לחברו.  מיקום ה"דיבר" הוא לא מקרי. הוא בעצם שילוב של שני ההיבטים.  היבט אחד מצביע על כך שלהורים שלנו יש מעמד מדויק שניתן להם ע"י בורא העולם בכבודו ובעצמו.  זה כשלעצמו מצדיק יחס של כבוד והערכה.  כמובן זה לא מעמד חד פעמי, אלא תקף ומשפיע למשך כל חיינו. לא בכדי מציינת התורה את היחס הראוי והרצוי כלפי ההורים בצורה ברורה וחד משמעית. ההיבט הנוסף הוא שהתורה מציינת את השכר על קיומה של המצווה.  "למען יאריכון ימיך ולמען ייטב לך על האדמה…".   ההבטחה מתייחסת לא רק לאורך החיים, אלא גם לאיכות החיים.

מובטח לך – "טוב בחיים" כתוצאה ישירה של קיום מצוות כיבוד הורים.

לכבד, להתחשב, לוותר ולשתף פעולה הם כישורים שבן אדם רוכש ומתרגל תוך כדי כיבוד הורים.  כישורים שיעמדו לו בהמשך חייו בזוגיות, בעבודה, באינטראקציה חברתית ובכל מערכות היחסים שיחווה.

תכונות אלו הן הבסיס לחברה תקינה ומתפקדת.  כשאנחנו יודעים לכבד, להתחשב, לוותר ולשתף פעולה העולם מתקיים באופן תקין.  וזה מתחיל במקום הכי מוכר וטבעי- בבית.

היכולת לפתח מערכות בריאות עם הסביבה (וגם עם עצמנו!) זה הבונוס על קיום מצוות כיבוד הורים.  כידוע, צמיחה וחיות מותנה בחיבור לשורש.  עלה שנושר מהעץ קמל.  החיבור לשורש, למקור שממנו יונקים את החיים הכרחי להתפתחות והישרדות.  אצל בני אדם מדובר בהתפתחות רגשית/נפשית בנוסף להתפתחות פיזית.  אפילו אם ילד בוחר ללכת בדרך אחרת,  כיבוד הורים ישאיר אותו מחובר למקור החיות שלו, יקנה לו תחושה של שייכות.

אפשר ורצוי להתעמק בכל ההיבטים של כיבוד הורים.  אבל אם הייתי מתבקשת להגדיר כיבוד הורים 'על רגל אחת',  התשובה היא: זו מצווה משמעותית שמשפיעה עליך בכל מישורי החיים ואין תנאי לכיבוד הורים. אתה חייב לקיים אותה ללא קשר להיותם מכובדים בציבור או שלא, ללא קשר לכמה קיבלת מהם או שלא, ללא תנאי בכלל – בלי 'אבל…' ובלי 'אם הם היו רק…'. פשוט לכבד אותם.

זה צעד ראשון ומשמעותי, ומשם השמיים הגבול.

הפוסט הבא
זוגיות לקראת טו באב
הפוסט הקודם
The Ultimate Relationship

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.

תפריט
Call Now Button