הדרכת הורים למתבגרים

הורים רבים חווים מצוקה כאשר הילד מגיע לגיל שנקרא גיל ההתבגרות. הדרכת הורים למתבגרים באופן קבוצתי או בהדרכת הורים פרטנית יכול להועיל ולסייע לורה להתמודד ולפתור את הקושי.

ישנו משפט מקובל האומר ילדים קטנים צרות קטנות ילדים גדולים צרות גדולות. חשוב לזכור שזו לא עובדה. עצם החשש מהצרות שגיל ההתבגרות יביא איתו הוא הבעיה עצמה. הבטחון שלנו בהורות מתערער כאשר אנו חוששים מאתגר שיגיע ולא נדע כיצד להתמודד איתו.

מהו גיל ההתבגרות?

המושג גיל ההתבגרות זהו מושג מודרני שקיים רק בתרבויות המערביות. בתרבויות קדומות לא היה גיל התבגרות ולא היו התנהגויות אותם אנו מייחסים לגיל ההתבגרות. מפתיע לגלות שבחברות אלה היה טקס בגרות, בדומה טקס בר ובת המצווה ביהדות. טקס המציין את הפיכתו של הילד לשותף בעולם הבוגרים. העיתוי למעבר זה נקבע סביב הגיל בו מתרחש השינוי הפיזיולוגי המאפשר לאדם להתרבות. כאשר הילד או הילדה התבגרו מבחינה מינית הם שותפים לעולם הבוגרים. אין תקופת התבגרות. יש מעבר לעולם הבוגרים. בכל מקום בעולם ילד יתבגר מבחינה מינית ויהפוך שותף לעולם הבוגרים. החברה המערבית הגדירה הגדרה חדשה- גיל ההתבגרות.

גיל בו הילד מגבש את זהותו. כאשר יוצאים מהקופסה ולא חושבים לפי המסגרות המקובלות אפשר להבין בפשטות כי גיבוש זהותו של הילד וההתבגרות שלו מתרחשים מהרגע שנולד ועד לגיל בו יחיה ברשות עצמו. גם האדם הבוגר לא מפסיק לצמוח להתפתח ולגבש ולשנות את זהותו ותפיסותיו. הנבואה והפחד מגיל ההתבגרות זו נבואה שמגשימה את עצמה. עלינו למגר את המושג גיל ההתבגרות כפי שהוא נתפס בעיננו היום ולהבין שדוקא בגיל הזה הנוער כבר שותף מלא לעולם המבוגרים ויכול להועיל ולתרום להתפתחותו של העולם.

האם הנוער בסיכון?

הקושי העיקרי בגיל ההתבגרות הוא עצם ההגדרה שלו ככזה. חברת המבוגרים חרדה מפני הגיל הזה. חוששת מהנוער ומהצרות שגיל זה טומן בחובו. כאשר מפסיקים לחשוב בסיסמאות וחוזרים להגיון הפשוט אפשר להבין כי אין כל הגיון בכך שדוקא בגיל בו הילד יותר מבין יותר מודע לעצמו, מסוגל לתרום לסביבתו , לגבש דעותיו, דוקא גיל זה מכונה טיפש עשרה. דוקא בגיל זה הנוער מסכן את עצמו, מתנהג בחוסר הגיון ובטפשות. דוקא בגיל הזה הילד מתנגד.

גיבוש זהות – כיצד?

גיבוש זהות לא מחייב מרידה במוסכמות. גיבוש זהות משמעותו בחירה מושכלת באופן עצמאי. גם בחירה במה שהורי מחנכים אותי היא בחירה. התנהגות מורדת אינה סממן מחייב להתבגרות. היכולת לבחור בטוב מהווה גיבוש זהות זהה ליכולת לבחור ברע. ילד שאינו מורד אינו ילד שאינו מתבגר.

האם הוא אחראי לעצמו?

אין אדם שיכול להיות אחראי לבן הנוער חוץ מעצמו. הקושי בחברה שלנו הוא בכך שחברת המבוגרים לקחה אחריות על חייו של הנוער. המבוגרים אמורים למנוע ממנו להתדרדר למנוע ממנו לעשות שטויות וטעויות ובעצם למנוע ממנו לסכן את חייו. חשוב להבין כי אחריות לא מתחלקת בין שניים. כאשר אדם לוקח אחריות, השני שומט אותה. כאשר חברת המבוגרים לוקחת אחריות על בני הנוער, הנוער עצמו שומט את האחריות לחייו.

האופן בו אפשר לתקן עיוות זה היא לסמוך על בני הנוער ולהבין כי גם אם היינו רוצים אים לנו אפשרות לקחת אחריות על חיים שאינם שלנו אפילו שהם ילדינו. ככל שנקדים להחזיר את האחריות לחיים שלהם, לידיהם, כך הם ימהרו לקחת אותה.

מהי הדרכת הורים למתבגרים?

ניתן לפנות להדרכת הורים למתבגרים אצל כל אחד מהמנחים והיועצים בגישת שפר הפרוסים ברחבי הארץ וגם און ליין. בעזרת היועץ ניתן יהיה להבין מה השתבש בדינמיקה עם הנער וכיצד אפשר לשנות את הדינמיקה המוטעית שנוצרה. היועץ יסייע להורים להחזיר לעצמם את הבטחון ויכוון אותם כיצד לפתור את הקושי עמו הם מתמודדים. בהדרכת הורים למתבגרים לומדים ההורים לנתק את ההגדרות וההסברים המחברים בין התנהגות הילד לגיל ההתבגרות.

היועץ מאפשר להורים לגלות כי הקושי איתו הם מתמודדים אינו נובע מגיל ההתבגרות. הבנת הלא מודע של הנער או הנערה מאפשרים להבין את ההתנהגות שלהם וללמוד כיצד ניתן לשנות את הדינמיקה הלא מודעת שנוצרה בין ההורים לילדים.

תפריט
Call Now Button