הדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים

  1. ראשי
  2. הורות
  3. הדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים

פעמים רבות הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים מרגישים צורך בהדרכת הורים. התמודדות עם ילד בעל צרכים מיוחדים יכולה להביא את ההורים לתהיות ושאלות ביחס לתפקידם כהורים לילדים אלה.

ילדים עם צרכים מיוחדים זו כותרת רחבה ביותר ומגוונת ביותר שיכולה להביא לשאלות שונות ומענים שונים לאותם הורים. לעיתים מדובר בקשיים פיזיים אשר מביאים את ההורה לשאלות כגון מהי רמת הקושי בה ניתן לאתגר את הילד. האם יכול להגרם לו נזק כאשר ההורים דוחפים אותו קדימה או שמה להרפיה ומתן יד רכה יותר תגרום לכך שהילד לא יממש את הפוטנציאל והצרכים המיוחדים שלו יגבילו אותו יותר מהנדרש. בהדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים ניתן מענה להורים בכל מגוון הלקויות. הורים לילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי גם הם מרגישים צורך בקבלת הדרכה בהתמודדות עם ילדים אלה.

האם נדרשת הדרכה ייחודית להורים לילדים לצרכים מיוחדים?

בנוגע לשאלה זו קיימות גישות שונות. יש הסוברים כי מתן מענה להורים במסגרת קבוצתית בתוך קבוצת הורים הדומים להם במאפייני הילדים יכול לאפשר להורים את הבטחון שבשאלת שאלות כנות ועמוקות מתוך הרגשה כי קבוצת ההורים סביבם מבינים את הקושי היחודי למאפייני ילדים אלה. גישה אחרת סוברת כי היכולת לאפשר להורה להבין את הדינמיקה הלא מודעת המוטעית שהילד פיתח מול הוריו ובאה לילדי ביטוי בהתנהגותו, תתאפשר רק כאשר ההורה יהיה בתוך קבוצת הורים מגוונת אשר בתוכה יהיו הורים מתוך כלל האוכלוסיה למגוון רחב של ילדים.

מהו הקושי הייחודי בהורות לילדים עם צרכים מיוחדים?

התנהלותו והתנהגותו של הילד כוללים בתוכם התנהגויות מיוחדות הקשורות לקושי האוביאקטיבי ממנו הילד סובל. יחד עם זאת פעמים רבות הילד מתנהג בהתנהגות שאינה משתפת פעולה שזהה לחוסר שיתוף פעולה אצל ילד ללא צרכים מיוחדים. ההורה, השבוי באבחון של הילד נוטה להתייחס להתנהגויות רבות כחלק מהקשיים האוביאקטיביים של הילד, דברים שאינם ברי שינוי. דבר זה יוצר קשיים רבים בתפקוד השוטף של ההורים תוך תחושה קשה של חוסר אונים.

במה מיוחדת הדרכת הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בגישת שפר?

בהדרכת הורים בגישת שפר להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים ניתן דגש על ראייה מחודשת של הילד. ההורה לומד לאבחן מחדש את התנהגותו והתפתחותו של הילד באופן מטרתי. ההורה לומד מהו הצורך הקיומי של הילד ומהי המטרה הלא מודעת שלו המניעה אותו להתנהלותו בחיים באופן שלא משרת אותו ואת משפחתו. מתוך ראייה חדשה זו ההורה לומד כיצד הוא יכול לשנות את החלק שלו בדינמיקה המוטעית על מנת לאפשר לילד להתחבר בדרך של שיתוף פעולה וכך לממש את יכולותיו ולהיטיב את הקשרים שלו עם הוריו ומשפחתו.

הדרכה זו מסייעת להורים בקשר שלהם עם ילדיהם. הם מגלים את הילד מחדש ויכולים לאהוב אותו יותר ולחוש אליו קרבה. הורים לילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי גם הם מופתעים לגלות כי התנהגותו של הילד אינה בהכרח תוצאה של הלקות שלו אלא חלק מהתנהגות לא מודעת. זיהוי זה מביא לשינוי הדינמיקה מצידם ולשינוי התנהגות הילד בעקבות כך.

האם יש צורך למצוא מדריכי הורים בעלי הכשרה מיוחדת להנחיית הורים לילדים עם צרכים מיוחדים?

כל מנחה הורים בקבוצות ויועץ להורים באופן פרטני, בגישת שפר, יכול לתת מענה מדויק ועמוק להורים לילדים עם צרכים מיוחדים. לעיתים נוצרות קבוצות הורים בעלי מכנה משותף מצד עמותה או ארגון המטפל באופן ייחודי בילדים מסוימים. מנחה הורים בשפר יעדיף ליצור קבוצה הטרוגנית המשלבת הורים למגוון רחב של ילדים בעלי מאפיינים שונים וגילאים שונים וזאת על מנת לאפשר לכלל ההורים לראות את התמונה הרחבה מעבר לאבחון הרשמי של הילד.

מוזמנים לקרוא ולקבל מידע נוסף אודות:

  1. הדרכת הורים פרטנית
  2. הדרכת הורים לגיל הרך
  3. הדרכת הורים למתבגרים
  4. מודעות עצמית
  5. ייעוץ זוגי
הפוסט הבא
מה מתאים לי?
הפוסט הקודם
אני כל הזמן עושה טעויות!

מאמרים נוספים

הורות

נקודות אור

0
לפעמים נשבר הלב וכמו רעם ביום בהיר החיים מכים אותך כואב ואין לך למי להחזיר" (יענקלה רוטבליט) פסח עבר, פיגוע…
הורות

למה תמיד ברגע האחרון?!

0
יש לי נטייה (מגונה…) לעשות דברים ברגע האחרון, וכל פעם מחדש כשהרגע הזה מגיע אני מתבאסת על עצמי ששוב הגעתי…
הורות

מי ינצח במלחמה הזו?

0
חנוכה שנת תשפ"ג. אנו חוזרים אחורה בזמן ונזכרים במלחמת התרבות שהתרחשה בארץ לפני כ 2000 שנה. תרבות יוונית המאמינה באלים…
הורות

זרעי קיץ נישאים ברוח

0
כתבה בשמת נדיבי טאובר מנחת הורים בגישת שפר זרעי קיץ נישאים ברוח, מעירים זיכרונות, ואת ההבנה שהחופש הגדול ממש מעבר…
הורות

הבנק של ההורות

0
את עומדת ליד הקופה ומושיטה את כרטיס האשראי, החייגן מסתובב שוב ושוב, והצפצוף את עומדת ליד הקופה ומושיטה את כרטיס…
הורות

הכל עניין של בחירה

0
הכותבת: ינה שמבה מנחת הורים בגישת שפר, מחנכת בבי"ס יסודי אני עומדת נפעמת מול הנוף שנגלה אליי בכל הדרו, נהנית…
הורות

איך היה בבית הספר?

0
כתבה נעמה אלפסי מנחת הורים בגישת שפר איך היה בבית הספר? שאלה תמימה , הבעת התעניינות, קשר. מדי יום אני…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.

תפריט
Call Now Button