בחורף הזה נאטום את הגג במקום לנסות לכוון את תנועת העננים 

  1. ראשי
  2. ללא קטגוריה
  3. בחורף הזה נאטום את הגג במקום לנסות לכוון את תנועת העננים 

מאת נעמה אלפסי – מנחה ויועצת בגישת שפר

"איש אחד יושב בביתו ולפתע מבחין שבחוץ מתחיל לרדת גשם. לאט לאט הופך הגשם למטר זלעפות ולסערה של ממש – ברקים ורעמים, רוחות חזקות, מבול איום ונורא. לתדהמתו מבחין האיש שהגג דולף והמים זורמים לביתו פנימה. מה הוא עושה? למרות הסערה העזה הוא יוצא מפתח ביתו, נושא את עיניו השמיימה ומתחיל לכוון את תנועת העננים וגם לנשוף קצת על הרוח שתסתלק. קולו צועק לשמיים: היי ענן, זוז קצת שמאלה, שלא תהיה מעל הבית שלי. ואתה ענן, גם אתה זוז קצת, אבל ימינה…".
הציטוט מתוך "חוג הקריאה" של לב טולסטוי (תרגום חיים שפירא) מתאר ניסיון של אדם להשפיע על תנועת העננים, כדי שלא יירד גשם על גגו שדולף, במקום פשוט לתקן את הגג הדולף. לו היינו עומדים סמוך לאדם הזה – היינו חושבים אותו למשוגע אשר מנסה לשנות סדרי עולם במקום לתקן את מה שאפשר – את גג ביתו" ( מתוך עיתון גלובס, 6/10/2016)
אם נסתכל על עצמינו בתקופה הזו נראה כי רבים מאיתנו מתנהגים בדיוק כמו אדם זה.
אנו חיים בהרבה חוסר ודאות, לחץ כלכלי, למידה מרחוק, אולי מתח בבית כשכולם כל הזמן בבית, קשיי בריאות.
המציאות הזו ברובה הגדול לא בשליטתנו וכמה אנו מבזבזים אנרגיה בלהתלונן על המצב, להתעצב ממנו, להילחץ ממנו. כאשר אנו עושים את זה אנו מבזבזים אנרגיה במקום הלא נכון. אין לנו יכולת לשנות את המצב ואנחנו לא משאירים לעצמינו אנרגיה לשינוי במקום שכן בשליטתנו. בזבוז האנרגיה על מה שלא בשליטתי גם לא פותר את הבעיה וגם משאיר אותנו עם תחושת אכזבה, תסכול ועצבות.
לפני כשבועיים חגגנו לבני בר מצוה. היינו בעיצומו של הסגר. בחודשים שקדמו לבר המצווה ניסינו לחשוב כיצד נחגוג את האירוע אבל לא יכולנו להחליט דבר בגלל חוסר הוודאות בנוגע לקורונה, מה יהיה מותר ומה אסור , האם נוכל להזמין אורחים או לא האם נוכל להתפלל בבית הכנסת או רק מחוצה לו ועוד המון המון שאלות. הרגשתי כיצד עצם העיסוק בשאלות שאין לי יכולת לקבל עליהם מענה מחליש אותי וזולל את האנרגיה שלי. אך שוב ושוב מצאתי את עצמי מנסה לתכנן. בוקר אחד החלטתי שלא עוד. אני מפסיקה לגרום לעצמי סבל. אני משחררת. המציאות הזו שאין אפשרות לתכנן מראש היא נתון שאינו בשליטתי. החלטתי להפסיק לנסות לארגן. ברגע האחרון כשנדע מה אפשרי נקבל את ההחלטות המתאימות. ברגע שהחלטתי להפסיק לנסות לתכנן את מה שלא ניתן לתכנן הוקל לי מאוד. הרפיתי. המציאות לא בשליטתי. בימים כתיקונם הייתי מתכננת מראש וכעת אין באפשרותי לעשות זאת.
כיצד ניתן לבצע את השינוי המחשבתי ?
כאשר אתם מתמודדים עם אתגר, כאשר אתם נצבים מול קושי קחו דף וכלי כתיבה וכתבו טבלה. בראש הטבלה כיתבו את הבעיה , בעמודה אחת רישמו מה בשליטתי ובעמודה השניה, מה לא בשליטתי.
כאשר תראו את הדברים מול העיניים יהיה לכם קל יותר להרפות ממה שאין ביכולותיכם לשנות ותוכלו להתרכז במה באפשרותכם לשנות על מנת לפתור את הבעיה.
יתכן שתגלו כי בעמודה של ההדברים שבשליטתכם אתם לא מוצאים מה לכתוב. מה עושים?
כתבו בעמודה זו מה אתם חושבים ומה אתם מרגישים. מה הכאב שאתם חשים כתוצאה מאותה התמודדות.
את התחושות שלנו תמיד ניתן לשנות, הרגשות אותם אנו מרגישים, הכאב הזה, נובע מהמחשבות שלנו. את המחשבות, הפרשנות שלנו, ניתן לשנות. שינוי הפרשנות יסייע לכם לשנות את ההרגשה ולהרפות מהדברים שאינם בשליטתכם.
בהצלחה

הפוסט הבא
להדליק נר קטן
הפוסט הקודם
החלטות לקראת השנה החדשה

מאמרים נוספים

ללא קטגוריה

הקשר האולטימטיבי

הקשר האולטימטיבי מאת: חגית זלצר מנחה ויועצת בגישת שפר השתתפתי פעם בדיון שהתנהל בקבוצה של שומרי מצוות. מישהו העלה שאלה…
ללא קטגוריה

שפה שסועה

יוסי, נולד פג עם שפה שסועה. לא נעים לי להודות, אבל בהתחלה כשיוסי חייך כל חיוך שלו ממש דחה אותי,…
ללא קטגוריה

מכתב מאמא

הגעתי לחוג בעקבות חברתי מיטל.למען הגילוי הנאות אומר, שאילו הייתה מלמדת דיקור סיני, סביר שהייתי סטאג'רית עם מחטים בכל האוזן.…
ללא קטגוריה

בעיות בקריאה

בני היה בן חמש וחצי כשקיבלנו מכתב מהרב, שהוא מתקשה בקריאה. נאמר לנו, שהם שוקלים לא להעלות אותו לכתה א'.…
תפריט
Call Now Button