הרישום לכנס השנתי הדיגיטלי של מרכז שפר מתחיל ביום חמישי ה- 13.5 ב' בסיוון
מעוניינים שנשלח לכם מייל עם הרישום? השאירו לנו פרטים.

פיספסתם  את הכנס השנתי של שנה שעברה? ניתן לרכוש את המושבים
לפרטים נוספים לחצו כאן!

קורס דיגיטלי - המפתח לשינוי במערכות יחסים
לפרטים נוספים לחצו כאן

ללוח החוגים הנפתחים בקרוב ברחבי הארץ
כנסו ללוח החוגים

ארבע הטעויות הנפוצות שהורים עושים

1. תעודת הצטיינות בהורות
כולנו רגילים לחשוב שברגע שאהיה הורה טוב, גם ילדיי יהיו טובים. בדמיוננו ישנה סקאלה רחבה, בה בקצה אחד יש הורה טוב מאוד ובשני הורה גרוע, וכולנו במרוץ מעייף אחר התואר "ההורה הטוב מאוד".
ומה המדד לדעתנו? הילדים. אם הם מחונכים, לומדים היטב, בוחרים חברים טובים מתנהגים בכבוד, זה מעיד על כך שאני הורה טוב. על הטעות הזו אנחנו משלמים מחיר יקר של חוסר בטחון בהורות שלנו, של סימני שאלה תמידיים ותחושה גוברת של כשלון כאשר הילד לא מתנהג כפי שאנו רוצים.
גישת שפר אומרת אחרת. מהרגע שהתינוק יוצא לאוויר העולם הוא מתחיל לחוות את החיים מנקודת המבט שלו, מפרש ומעכל את מה שהוא רואה בצורה סובייקטיבית. הילד הוא האחראי להתנהגותו והוא שבוחר להתמודד עם האתגרים בדרך שנראית לו הנכונה ביותר. המשוואה כי ילד הוא תוצר של התנהגות ההורה אינה מדויקת.

לילד מטרות שאינן מודע להן, והן אלו המביאות אותו לפעול בדרך מוטעית. התיאוריה השפריאנית טוענת כי מטרת הילד הלא מודעת היא תחושת השייכות להוריו אך לעיתים הילד משיג את אותו החיבור ב"דרך מוטעית"- התנהגות שלילית.
כשהורה לומד להבין מהן מטרותיו של הילד, בכוחו לפצח את הפתרון שיוביל להבנה ולשינוי. ברגע שההורה לא מספק לילד את "הסחורה" בתגובה להתנהגות השלילית, לילד נותרת הברירה היחידה של השגת המטרה בדרך של שיתוף פעולה ושל תקשורת שקופה ונכונה.

2.מי מושך בחוטים
הטעות הנפוצה השניה היא המחשבה שיש לנו שליטה על הילדים שלנו. לא משנה באיזה גיל, אין לנו שלט שבעזרתו אנחנו יכולים לתכנת את הילדים לעשות מה שאנחנו רוצים. מגיל 0 הילד בוחר כיצד הוא מתנהג. כשהוא בוחר להקשיב לנו הוא לא רובוט, או ילד מרצה, חסר עמוד שדרה. להפך הוא בוחר לשתף פעולה שזו הדרך הטבעית עבורו. נראה לנו שאם נמצא את הדרך הנכונה נוכל לגרום להם להקשיב לנו, לעשות את הדברים שטובים להם לפי דעתנו אך עלינו לזכור שמידת השליטה שיש לנו על הילדים שלנו זהה למידת השליטה שיש לנו על הגשם, האם ירד או יפסיק. אנחנו מבזבזים אנרגיה יקרת ערך בלנסות לשנות את ההתנהגות שלהם בשעה שהדבר היחיד שניתן לשינוי זה את מה שאנחנו חושבים מרגישים ועושים.

3.ככה זה עם ילדים
הטעות השלישית היא המחשבה שככה זה כשמגדלים ילדים. 20 שנה שלא נישן בלילה, 20 שנה של משיכת חבל ביננו לבין הילדים, 20 שנה שבה אנחנו נכסוס ציפורניים ונקוה שרק יהיה טוב. בגישת שפר אפשר לראות כיצד המציאות עם הילדים יכולה להיות אחרת לגמרי. בתרבות בה אנו חיים היום הציפיה מהילדים היא לחוסר שיתוף פעולה. אך אם נרים את המבט ונתבונן ברחבי העולם בתרבויות שאין להן נגיעה עם העולם המערבי נגלה שילדים בטבע שלהם רוצים להצטרף לחיי ההורים ללא התנגדות והתנגחות ומשם לצמוח ולהתפתח. ילדים לא שונים מהותית ממבוגרים ככל שהילד גדל הוא צובר ניסיון חיים, לוקח אחריות על עצמו וסביבתו, מעוניין להיטיב עם הסובבים אותו. העיניים המערביות שלנו התרגלו להתבונן על הילדים כעלה נידף שכל אירוע ולו הקטן ביותר יכול לפגוע בנפשם ולהיות קריטי לדימוי והבטחון העצמי שלהם. וכך אנו מוצאים את עצמינו מגוננים על הילדים וכלל לא נותנים להם לחיות את החיים האמיתיים.

4. מלך העולם
הטעות הנפוצה ביותר היא מיקום הילד במרכז החיים. כלומר מרגע שהילד מגיח לאויר העולם אנו שמים את עצמינו ואת צרכינו בצד ועתה כל תשומת ליבנו מופנית לרווחתו הרגשית של הילד שלנו. אנו עסוקים בלגרום לו להיות מאושר. שמנו לעצמינו מטרה בלתי מושגת שכלל אינה בשליטתנו ואנו עמלים קשה על מנת להשיג אותה וללא הצלחה. מיקומו של הילד במרכז לא מכינה את הילד לחיים האמיתיים. חיים בהם הוא זה שיידרש להתגמש להתאים את עצמו למקום העבודה שלו, לדרישות ממנו, לבן או בת הזוג. עמדתו המרכזית של הילד לא מאפשרת לו לגלות שהוא בכוחותיו יכול להוביל את עצמו להצלחות, להתמודד עם כשלונות ולצמוח ולהתפתח בכוחות עצמו.

בכנס הקיץ של מרכז שפר תוכלו לפגוש למצוא את הדרך לתקן טעויות קריטיות אלה אשר עליהם אנו משלמים מחיר יקר. ההכרות עם גישת שפר תאפשר לכם לפתור קשיים והתמודדויות שיש לכם עם הילדים. בעיות התנהגות, בעיות רגשיות, בעיות חברתיות ולימודיות , מריבות בין אחים ועוד .
בכנס תאזינו להרצאות במגוון נושאים, תוכלו לצפות ביעוצים חיים מהם תוכלו ללמוד על הבעיות שלכם, תפגשו אנשים מרתקים שישתפו בסיפור חייהם ותוכלו להפיק לחיים שלכם .
לפרטים והרשמה הכנסו : http://landing.merkaz-shefer.org/

הפוסט הבא
איך תיזכר שנת הלימודים תשפ"א?
הפוסט הקודם
ובחרת בחיים…

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.

תפריט
Call Now Button