איך מתמודדים עם השינויים והמעברים

  1. ראשי
  2. הורות
  3. איך מתמודדים עם השינויים והמעברים

כתבה ענת לוברבום מנחת הורים בגישת שפר

לפני מספר ימים החלה שנת הלימודים החדשה וכל הילדים התחילו את לימודיהם. כולם עלו כיתה. חלקם הגיעו לכיתה חדשה, לחלקם יש מורה חדשה, חלקם עלו לכיתה א' ובפעם הראשונה יושבים בכיתה, חלקם מתחילים תיכון ולמידה לקראת הבגרויות.
התחלה חדשה תמיד מאוד מרגשת אבל הרבה פעמים היא מלווה בהרבה חששות מצד ההורים (לא הילדים) שאולי הילד שלהם לא יסתדר, אולי יהיה לו קשה בלימודים, מה יהיה אם לא יהיו לו חברים ועוד כל מיני חששות.
כמו בכל שנה, בחלק מהמסגרות, השנה החדשה החלה בימי הסתגלות כדי להיכנס בהדרגה לשנת הלימודים ולאפשר לילדים שלנו להתמודד טוב יותר עם מה שאנחנו קוראים “מעברים”.
בואו נבחן רגע את עניין המעברים.
האם הילדים שלנו לא יודעים להתמודד עם מעברים?
האם אנחנו באמת צריכים להכין אותם לפני כל שינוי?
אם תשימו לב, אנחנו לא מכינים את הילדים לפני כל שינוי, זה בלתי אפשרי (כי החיים הם מאוד דינמיים ויש שינויים כל הזמן), אלא רק כאשר מדובר בשינויים שאנחנו חוששים מפניהם, לדוגמה אף פעם לא עלה על דעתנו לעשות ימי הסתגלות כשיוצאים לחופש גדול, אלא תוך יום המציאות משתנה מימי לימודים לימי חופש והילדים לא נבהלים מזה, וברור לנו כשמש שהילדים מקבלים את זה והכל בסדר וזה בדיוק מה שקורה. אין לנו שום ספק לגבי זה, אפילו לא קטנטן.
כלומר יש לנו איזושהי תפיסה לגבי הלימודים שגורמת לנו לחשוב שצריך להכין את הקרקע עבור הילדים כדי שהמעבר יעבור חלק. אלו הם החששות והקולות שבראש שלנו, שהרי אם לא היה לנו שום ספק, בדיוק כמו שאין לנו שום ספק שאין צורך להכין את הילד לקראת החופש הגדול, לא היה צורך בשום הסתגלות והמעבר היה חלק.
הילדים קולטים מאיתנו מסרים בלתי מילוליים בכל זמן נתון – את הספקות החששות לקראת השנה החדשה, ואת הביטחון לקראת החופש הגדול. ובהתאם לכך מאמצים לעצמם התנהגות שמשקפת את מה שיש לנו בראש, כשיש לנו ספקות וחששות הם מראים שקשה להם להסתגל, הם בוכים לא רוצים להיפרד וכו’ וכשאין לנו שום ספק שהם לא צריכים הסתגלות, וזה ברור לנו כשמש, זה בדיוק מה שהם מראים לנו.
כלומר כשאין קהל שיושב ומחכה ומצפה לראות קשיים – אין במה.
מספר נקודות למחשבה: אם ימי ההסתגלות היו מועילים אף הורה לא היה מספר כי קשה לילד שלו לאחר ימים אלו, בכל זאת אנחנו רואים שלמרות שיש ימי הסתגלות ומתחילים בהדרגה הילדים עדיין מסמנים לנו שקשה להם להסתגל על-ידי בכי או חוסר רצון להגיע למסגרת.
ילדים הם הכי סתגלתניים שיש, יותר ממה שאנחנו יכולים לתאר לעצמנו. לדוגמה, הם רבים ותוך שניה משלימים. מגיעים לגן שעשועים ותוך שניה רוכשים חברים שבחיים לא הכירו קודם.
מי שמקובע אלה אנחנו המבוגרים שחושבים שכל דבר צריך להיות מלווה בתהליך ושצפויים קשיים, וברגע שזאת התפיסה שיש לנו בראש, זה השדר שעובר לילדים וזה מה שהם יראו לנו, שהם באמת צריכים תהליך כדי להסתגל ושיהיו קשיים, בדיוק כמו אפקט הפיגמליון.
אז מה עושים?
משנים את המסר הבלתי מילולי על ידי כך שמשנים את הגישה לגבי תחילת שנת הלימודים החדשה. ולמרות שהיו ימי הסתגלות, עכשיו זה הזמן להחליף את החששות והקולות בראש לביטחון, פשוט לדעת שהם הרבה יותר סתגלתניים מאיתנו המבוגרים. לדעת שיש בכוחם תוך רגע להסתגל למציאות משתנה בדיוק כפי שמתרחש כשמתחיל החופש הגדול.
וכך אין קהל וגם לא תהיה במה.

מוזמנים לקרוא ולקבל מידע נוסף אודות:

  1. הדרכת הורים
  2. הדרכת הורים פרטנית
  3. הדרכת הורים לגיל הרך
  4. הדרכת הורים למתבגרים
  5. ייעוץ זוגי
הפוסט הבא
"ילדים! מי בא להצטלם?!"
הפוסט הקודם
לכבוד פתיחת שנת הלימודים בעיקר עבור ההורים החוששים

מאמרים נוספים

הורות

"ילדים! מי בא להצטלם?!"

כתבה תמי כהן מנחת הורים ויועצת אישית בגישת שפר: בעוד כמה ימים נחגוג את ראש השנה והפיד שלנו ברשתות החברתיות…
עניין של נקודת מבט
הורות

עניין של נקודת מבט

שבועיים לתוך החופש הגדול, איפה זה פוגש אתכם? "עברו רק שבועיים והילדים כבר מטפסים על הקירות…!" או "מה, כבר עברו…
הורות

מי ינצח במלחמה הזו?

חנוכה שנת תשפ"ג. אנו חוזרים אחורה בזמן ונזכרים במלחמת התרבות שהתרחשה בארץ לפני כ 2000 שנה. תרבות יוונית המאמינה באלים…
המרדף אחרי הבסדר
הורות

המרדף אחרי הבסדר

ושוב מגיע חודש אלול שמציין בתרבות היהודית את הזמן לבחינה עצמית מחודשת. חשבון נפש, בקשת מחילה והחלטה בנוגע לשינויים. הבעיה…
הורות

המתנה של האמונה

בחג שבועות האחרון החלטתי לחגוג אחרת, בחרנו לקחת דירה בשכונת נחלאות, להתבשם מבתי כנסת הירושלמים, לשמוע שיעורים של כל הידועים,…
הורות

הנחיית קבוצות בארגונים

בכל ארגון קיימת דינמיקה קבוצתית ודינמיקה בין ההנהלה לעובדים. מחקרים מראים כי מנהיגות משתפת מעודדת מחויבות ארגונית גבוהה יותר של…
הורות

מה מתאים לי?

עונת הקייטנות הולכת ומתקרבת. פרסומים מכאן ומשם: גלישה, כדורסל, כדורגל, מוסיקה, טיולי וב"ס שדה, המחירים מטורפים. צריך משכנתא. ואם יש…
הורות

הכובעים השונים שלי

אני חובשת על ראשי 'כובעים' בעבור תפקידיי השונים,אחד הכובעים שמושכים את תשומת ליבי באופן קבוע הוא כובע האמא. אני חווה…
תפריט
Call Now Button