איך לפתח מודעות עצמית?

המושג מודעות עצמית הוא מושג מופשט ואפילו מוזר. הרי מי מכיר את האדם יותר טוב מעצמו? אם כן למה בדיוק מתכוונים כאשר מדברים על מודעות עצמית ומה בדיוק המושג עצמו חושף בפנינו? האדם יכול להכיר את עצמו על פי ההתנהגות שלו , הרגשות והפעולות אותם הוא עושה ביום יום, ברגעי משבר או ברגעי שמחה, בזמן של התמודדות עם אתגרים ועוד. כל אדם ידע לשער כיצד הוא יגיב בסיטואציות מסוימות וזאת על פי ההתנסות הקודמת שלו.

במונח מודעות עצמית בגישת שפר אנו רוצים להכיר רובד נוסף שאנחנו לא מכירים בעצמינו. הרובד של הלא מודע. פעמים רבות אנו רוצים לעשות שינוי אך לא מצליחים. התחושה שלנו היא שאין לנו כוח רצון, אין למו עמוד שדרה, אין לנו אופי. האמת היא שאת כל הדברים האלה יש לנו. מה שקורה מאחורי הקלעים בראש שלנו הוא פשוט. במודע אנחנו מאוד רוצים את השינוי אך הלא מודע שלנו רוצה משהו אחר.

בתהליך איך לפתח מודעות עצמית בגישת שפר אנו חושפים את החלק הלא מודע שלנו, את הרצון הלא מודע שלנו ובאופן הזה מאפשרים לעצמנו התרחבות אישית ובחירות מחודשות. אנו מבינים מה הניע אותנו לפעול לחשוב להחליט ולהרגיש עד היום וכיצד אנחנו רוצים לבחור אחרת במצבים בהם אנחנו לא אוהבים את הבחירות של עצמנו.

איך מגלים מהו הרצון הלא מודע שלנו?

בגישת שפר ישנו תהליך מובנה בו האדם מזהה את הרצון הלא מודע שלו באמצעות שאלות פשוטות אותן שואל היועץ, ביעוץ פרטני או בסדנת איך לפתח מודעות עצמית.  לעיתים ישנם דברים רבים שנראים לנו נורמליים וברורים מאליהם ואנו כלל לא מודעים לכך שהמחשבות שלנו והפעולות שלנו שונות משל אנשים אחרים. חקירה באמצעות יועץ בגישת שפר באופן פרטני או בסדנת איך לפתח מודעות עצמית מאפשרת לאדם לגלות את הראייה הסוביאקטיבית שלו ואת האופן המיוחד בו הוא מתבונן על העולם.

האדם לומד לזהות את ה"עדשות" אותן הרכיב לעצמו בגיל קטן. עדשות אלה צובעות את העולם שלו בגוון מסוים ומביאות אותו לעשות להרגיש ולחשוב באופן מסוים, בשעה שניתן גם לתפוס את הדברים אחרת.

בסדנת המודעות העצמית או ביעוץ הפרטני לומד האדם לראות את העולם מנקודת מבט אחרת לגמרי המתאפשרת לו כתוצאה מגילוי הלא מודע שלו.

האם אפשר לגלות לבד מה הרצון הפנימי הלא מודע?

שלב ראשון בזיהוי הלא מודע ניתן לעשות באופן עצמאי. השאלה אותה תשאלו את עצמכם היא, מה אני חייב/ת כדי להגיש טוב עם עצמי. ולהפך, מה הדבר שאני לא מסוגל לשאת. שחונק אותי, מעצבן אותי. יתכן והתשובות שלכם יהיו קשורות להתנהגות של אנשים אחרים סביבכם.

אם כן, שאלו את עצמכם שאלה שניה, מה מפריע לי שהוא מתנהג כך? כיצד זה משפיע עלי? מה זה גורם לי להרגיש ביחס לעצמי. התשובות לשאלות האלה יובילו אתכם למפגש ראשון עם החלקים הלא מודעים שלכם.

מודעות עצמית – איך עושים את זה?

השלב השני והחשוב הוא ההבנה שהמחשבות שלנו בנוגע לעצמנו אלה מחשבות מוטעות ומצומצמות. אדם יכול לתפוס את עצמו בהמון דרכים שונות אם רק יבחר בכך. לדוגמה, אם עניתם לעצמכם שאתם מרגישים טוב כשמעריכים אתכם ואתם לא יכולים לשאת חוסר פרגון והערכה, המשפט שתרצו לאמץ ולהתאמן עליו יהיה, אני בעל/ת ערך, אני שווה גם אם לא מעריכים אותי, גם אם לא מפרגנים לי. אני שווה באותה המידה כשמעריכים אותי ואת העשייה שלי וגם כאשר לא מעריכים. המחשבה החדשה הזו יכולה לסייע לכם לצאת מתחושת הכאב אם נפגעתם, לבחור בחירות מחודשות לגבי התגובות שלכם בסיטואציות מסוימות ולאפשר לכם לחשוב על עצמכם מחשבות חדשות לחלוטין. מחשבות שיובילו אתכם להתרחבות והגעה למקומות חדשים שלא הכרתם.

מתי כדאי ללכת לסדנת מודעות עצמית?

אם אתם חשים שיש מקומות בחיים בהם אתם תקועים, במערכות יחסים, בעבודה, אתם מוצאים את עצמכם בדכאון, חרדות, תחושת חוסר בטחון עצמי ועוד קשיים שפוגעים באיכות החיים שלכם, באמצעות סדנת המודעות תוכלו לחולל שינוי בעצמכם ולפתור לעצמכם קשיים שמלווים אתכם שנים רבות.

מה היתרון בסדנת מודעות עצמית קבוצתית?

סדנת מודעות עצמית תוכלו לפתח את המודעות העצמית שלכם באמצעות למידה מהתהליך שאנשים אחרים עוברים אתכם. במקום ללמוד רק על עצמכם אתם חווים את הלימוד של האחרים בקבוצה. בדרך זו קל יותר לראות את המקומות שבהם אנו עוורים לעצמינו ולא מסוגלים לראות שהתפיסה שלנו היא סוביאקטיבית. הלמידה בקבוצה מאפשרת להגיע למודעות עצמית גבוהה יותר בזכות חברי הקבוצה.

האם ניתן להגיע למודעות עצמית גבוהה באמצעות יעוץ פרטני?

ניתן להעזר גם ביועצים בגישת שפר באופן פרטני. התהליך המתרחש ביעוץ הינו תהליך אישי המכוון לפתרון בעיה מסוימת אותה בוחר האדם להביא ליעוץ. המיקוד יהיה סביב בעיה זו על מנת לפתור אותה. הבנה זו מאפשרת מודעות עצמית גבוהה יותר כיון שהאדם מבין לשם מה הוא מתנהג כפי שהוא מתנהג , לשם מה הוא חושב ומרגיש כפי שהוא מרגיש בסיטואציות השונות.

מוזמנים לקרוא ולקבל מידע נוסף אודות:

  1. הדרכת הורים
  2. הדרכת הורים פרטנית
  3. הדרכת הורים לגיל הרך
  4. הדרכת הורים למתבגרים
  5. ייעוץ זוגי
תפריט
Call Now Button